Yeni Destek Talebi oluştur

Sorunlarınızın çözümünü Bilgi Merkezi'nde bulamadıysanız, aşağıdan ilgili departmanı seçerek destek için bizlere bildirim gönderebilirsiniz. Destek talebi oluştururken dikka edilmesi gereken bazı hususlara buradan ulaşabilirsiniz.

 Satış Öncesi Sorular

Firmamızın ürün ve hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak ve satın alma sürecinden önce sorularınızı iletmek için bu departmanımızla irtibata geçebilirsiniz.

 Teknik Destek

Ürün ve hizmetlerimizle ilgili yaşadığınız her türlü teknik sorun ve arıza durumunda profesyonel destek almak için bu departmanımıza başvurabilirsiniz.

 Alan Adı Destek

Alan adı hizmetlerimizle ilgili karşılaştığınız tüm sorunları çözümlemek üzere bu departmanımızdan profesyonel destek alabilirsiniz.

 Veri Merkezi İşlemleri

Veri merkezimizde bulunan donanım ve ekipmanlarınızla ilgili tüm talepleriniz ve işlemleriniz için bu departmanımıza başvurabilirsiniz.

 Firewall Departmanı

Siber saldırılar ile ilgili sorunlarınızın çözümü için bu departmanımızdan uzman desteği alabilirsiniz.

 Finans

Faturalarınız ve ödeme işlemlerinizle ilgili tüm soru ve sorunlarınız için bu departmanımızdan destek alabilirsiniz.

 Müşteri Memnuniyeti

Firmamızın ürün ve hizmetleri hakkında öneri, talep ve şikayetlerinizi iletmek ve müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla bu departmanımızla iletişime geçebilirsiniz.

 Abuse (Kötüye Kullanım)

Hosting, sanal sunucu ve diğer hizmetlerimizin kötüye kullanımı ve kural ihlallerini bildirmek amacıyla bu departmanımızla irtibata geçebilirsiniz.